Liečivo Ketoprofénový gél má analgetický, antipyretický a lokálny protizápalový účinok, preto je tento nástroj zahrnutý do liečby posttraumatického edému, ochorení pohybového aparátu a svalovej bolesti. Liek má nesteroidný pôvod. Je potrebné znížiť bolesť a opuch kĺbov artritídou, znížiť stuhnutosť. Nástroj neovplyvňuje kĺbovú chrupavku. Ketoprofén vo vlastnostiach prekonáva ibuprofén a aspirín. Liečba je symptomatická, odstraňuje len príznaky chorôb.
Čo pomáha ketoprofénu
Liek sa aplikuje topicky na zmiernenie bolesti kĺbov v stave pohybu alebo odpočinku. Pomáha vyrovnať sa s rannou stuhnutosťou kĺbov, používa sa pri liečbe lézií väzov, výronov svalových šliach. Vo všeobecnosti je ketoprofén účinný pri rôznych zápalových léziách pohybového aparátu. Liek len zlepšuje stav pacienta, odstraňuje nepríjemné príznaky. Hlavné ochorenie gélu sa nelieči.
štruktúra
Aktívna zložka gélu je 25 alebo 50 mg ketoprofénu. Ide o analgetikum, antireumatickú látku. Vďaka tejto zložke má liek protizápalový účinok. Pomocné látky sú uvedené v tabuľke:
názov |
Množstvo, g |
Gél 5% |
|
karbomér (karbopol) |
1.5 |
etanol |
32 |
trolamín |
2.8 |
levanduľový olej |
0, 1 |
čistená voda |
do 100 |
Gél 2, 5% |
|
karbomér (karbopol) |
1.5 |
etanol |
32 |
trolamín |
6.7 |
levanduľový olej |
0, 1 |
čistená voda |
do 100 |
Uvoľňovací formulár
Liečivo je dostupné vo forme gélu s rôznymi koncentráciami ketoprofénu. Je to 2, 5 alebo 5%. Bez ohľadu na koncentráciu v lekárni sa liek nachádza v hliníkových tubách s hmotnosťou 30 alebo 50 g. Gél je bezfarebný, transparentný alebo opaleskujúci, so žltkastým nádychom, hmota homogénnej konzistencie. Vo vnútri môžu byť vzduchové bubliny.
Okrem gélu existujú sviečky, tablety, injekcie alebo infúzie, masť ketoprofénu. Výrobcovia akejkoľvek formy lieku sa zaoberajú nasledujúcimi výrobcami:
- Bulharčina - AD VetProm, AO Sopharma;
- Rusky - CJSC Vertex, CJSC Ozon, JSC Sintez;
- Bieloruská - JSC Borisov závod lekárskych prípravkov.
Farmakodynamika a farmakokinetika
Pri aplikácii na telo liek vykazuje protizápalové a analgetické vlastnosti. Aktívna zložka liečiva inhibuje aktivitu cyklooxygenázy, stabilizuje membrány lyzozómov, čím reguluje syntézu prostaglandínov, ktoré sú mediátormi zápalu v léziách kĺbov. Kvôli týmto látkam v lézii sú bolesti, opuchy. Liek pomáha zastaviť syntézu prostaglandínov, čo výrazne zlepšuje stav pacienta.
Pri lokálnom použití sa liek pomaly vstrebáva, takže sa nehromadí v ľudskom tele, ale vylučuje sa obličkami a črevami. Biologická dostupnosť gélu je iba 5% a jeho interakcia s krvnými proteínmi je 90%. Plazmatická koncentrácia aj po niekoľkých hodinách po aplikácii je veľmi malá. Ketoprofen netvorí metabolity aktívneho typu, ale metabolizuje sa len vtedy, keď je konjugovaný s kyselinou glukurónovou.
Ketoprofén - indikácie na použitie
Vďaka svojim analgetickým a protizápalovým účinkom liek pomáha pri akútnom alebo chronickom zápale pohybového aparátu. Patria sem tieto patológie:
- reumatoidnú artritídu;
- artikulárny syndróm s dnou;
- bursitis;
- lumbago;
- osteochondróza s radikulárnym syndrómom;
- ankylozujúcej spondylitídy;
- ischias;
- ischias;
- psoriatická artritída.
Ketoprofen sa často používa na svalovú bolesť reumatického alebo nereumatického pôvodu na zníženie nepohodlia. Liek je tiež určený v prípade posttraumatického zápalu kĺbov alebo mäkkých tkanív, ochorení pohybového aparátu, napríklad svalových poranení, poškodenia alebo prasknutia väzov. Bez ohľadu na problém stojí za zmienku, že gél ketoprofénu zmierňuje len príznaky zápalu.
Ketoprofénový gél - návod na použitie
Liek sa používa na vonkajšie použitie. Aplikujte na pokožku ľahkými masážnymi pohybmi. V mieste zápalu alebo prítomnosti bolesti stláčajte prúžok gélu s dĺžkou 4-6 cm, v závislosti od veľkosti bolestivej oblasti kože. Po namazaní sa môže aplikovať suchý obväz. Opakujte postup by mal byť 2-3 krát denne. Bez predchádzajúcej konzultácie alebo vyšetrenia lekárom môže liečba trvať najviac 10 dní. Podľa inštrukcií, deti vo veku 6-12 rokov by mali aplikovať gélový pás nie viac ako 1-2 cm a nie viac ako 2 krát denne.
Špeciálne pokyny
V žiadnom prípade by sa nemal aplikovať na zapálenú pokožku a rany a používať ju vzduchotesným a okluzívnym obväzom. Je tiež vhodné vyhnúť sa tomu, aby sa liek dostal na sliznice. Podľa pokynov po mazaní sa odporúča dôkladne umyť ruky. Pacienti s anamnézou gastrointestinálnych ochorení, chronického zlyhania srdca alebo obličiek alebo bronchiálnej astmy vyžadujú predchádzajúcu konzultáciu s lekárom.
Počas tehotenstva
Ketoprofen počas tehotenstva je povolený len po konzultácii s lekárom. Bude schopný porovnať potenciálne prínosy lieku s možným rizikom pre matku a plod. Liek sa predpisuje len s akútnou potrebou a silnou bolesťou. V trimestri 3 a už v období laktácie je gél ketoprofénu kontraindikovaný kvôli možnému poškodeniu matky a dieťaťa.
V detstve
Ketoprofénový gél je kontraindikovaný u detí mladších ako 6 rokov. V období 6-12 rokov sa liek používa s veľkou opatrnosťou.
Pri porušení obličiek a pečene
Pacienti s poruchou funkcie a inými ochoreniami pečene a obličiek pred začiatkom liečby ketoprofénom sa majú vždy poradiť s lekárom.
Liekové interakcie
Ketoprofénový gél sa má používať opatrne s heparínovou masťou a antikoagulanciami. Použitie týchto liekov zvyšuje riziko krvácania. Ketoprofen sa môže používať s inými látkami zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov a metotrexátu, dokonca aj vo veľkých dávkach. Údaje týkajúce sa použitia tohto lieku s inými prostriedkami externého alebo interného použitia nie sú k dispozícii.
Vedľajšie účinky
Ketoprofénový gél je dobre tolerovaný pacientmi, ale niektoré z nich môžu vykazovať symptómy individuálnej intolerancie a precitlivenosti na liek. Medzi tieto nežiaduce reakcie patria: \ t
- trombocytopenická purpura;
- kožná reakcia vo forme vyrážky;
- pocit pálenia v mieste aplikácie;
- žihľavka;
- ekzém plaču;
- alergická dermatitída;
- svrbenie;
- fotosenzitivita;
- hyperémia.
predávkovať
Podľa hodnotenia potu, kvôli extrémne nízkej absorpcii nízkej biologickej dostupnosti ketoprofénu, je predávkovanie prakticky nemožné. Ak sa to stane, prejavuje sa formou vedľajších reakcií:
- vyrážka v mieste aplikácie;
- začervenanie;
- svrbenie a pálenie.
kontraindikácie
Okrem tretieho trimestra tehotenstva, dojčenia a veku menej ako 6 rokov má liek množstvo kontraindikácií, medzi ktoré patria:
- precitlivenosť;
- rany a infikované odreniny;
- ekzém;
- plačová dermatóza.
Podmienky predaja a skladovania
Ketoprofénový gél s akoukoľvek koncentráciou základnej látky je možné zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu.
analógy
Liek má niekoľko analógov, ktoré sú podobné princípu účinku alebo kompozície. Medzi týmito nástrojmi používajú dobré recenzie:
- Bystrumgel. Aktívna zložka je rovnaká látka. Okrem toho liek Bystrumgel obsahuje rovnaké pomocné látky. Okrem toho liek obsahuje neroli olej a nipagín. Liek je tiež balený v hliníkových tubách. Indikácia na použitie je lokálna liečba ochorení kĺbov, väzov, svalov a šliach. Bystrumgel s ketoprofenom má rovnaké kontraindikácie.
- Artrozilen. Okrem gélu sa vyrába vo forme aerosólu vhodnej na použitie. Hlavnou účinnou látkou je tiež lyzínová soľ, t.j. ketoprofén. Artrozilen má protizápalové, antipyretické a analgetické účinky, ktoré sú spôsobené potlačením syntézy prostaglandínov. Okrem nekomplikovaných poranení je Artrozilen indikovaný na pooperačnú bolesť. Ďalšie kontraindikácie na jeho použitie sú dvanástnikový vred alebo žalúdočný vred a peptický vred.
- Artrum. Základom liečiva je ketoprofén a pomocnými látkami sú benzylalkohol, hydroxid sodný, čistená voda, propylénglykol. Uvoľňovanie formy - 2, 5 alebo 5% gél. Okrem antipyretických a protizápalových účinkov má baktericídny účinok. Používajú sa nielen pri poraneniach, ale aj pri ochoreniach žíl, lymfatických ciev alebo lymfatických uzlín. Má viac kontraindikácií.
- Ketonal. Dostupné vo všetkých možných formách - gél, roztok, kapsuly, čapíky, krémy, tablety a kapsuly na perorálne podávanie. Účinne zmierňuje bolesť, opuchy, znižuje horúčku. Mechanizmus účinku je blokovanie syntézy prostaglandínov. Okrem ochorení pohybového aparátu je indikovaný na zmiernenie bolesti pri lymfadenitíde, flebitíde, lymfangitíde a onkologických ochoreniach. Má mnoho kontraindikácií.
- FLEX. Okrem hlavnej zložky obsahuje sójový olej, rastlinný a rastlinný hydrogenovaný olej, včelí vosk, sójový lecitín, oxid titaničitý a glycerol. V lekárni nájdete gél Flexen v skúmavkách s hmotnosťou 30 a 50 g. Je transparentný, jednotný, bezfarebný. Mechanizmus účinku - zabraňuje tvorbe zápalových mediátorov, t.j. prostaglandíny. Nevýhodou je veľké množstvo kontraindikácií.
Jedná sa o najobľúbenejšie analógy, ale ani oni nemôžu nahradiť hlavné lieky bez odporúčania lekára. Droga má o niečo viac podobná mu na mechanizmus pôsobenia fondov, medzi ktorými vyniká:
- Ketosprey;
- Oruvel;
- KETOPROFEN BCH;
- Ketoprofén Vramed;
- Flamaks;
- Fastum gél;
- Valusal;
- oka;
- Profen;
- Arketal Rompharm;
- Febrofid.
Cena ketoprofénu
Cena lieku je určená miestom nákupu, výrobcom a objemom. Tabuľka s orientačnými cenami zobrazuje:
Miesto nákupu |
Objem, g |
výrobca |
Dávka ketoprofénu, g |
Množstvo, kusov |
Cena, rubľov |
Europharm |
50 |
Vertex JSC |
2.5 |
1 |
80 |
30 |
OZONE LLC |
2.5 |
1 |
45 |
|
ZdravZona |
30 |
Vertex JSC |
2.5 |
1 |
54 |
30 |
Syntéza OJSC |
2.5 |
1 |
39 |
|
30 |
Ozone Ltd. |
2.5 |
1 |
30 |
|
30 |
Vertex JSC |
5 |
1 |
96 |
|
Lekáreň IFC |
50 |
Vertex JSC |
2.5 |
1 |
112 |
30 |
Syntéza OJSC |
5 |
1 |
92 |
|
50 |
VetProm AD |
2.5 |
1 |
81 |
recenzia
Marina, 26 rokov
Kúpil som si gél pre moju babičku. Zranila si koleno, takže sa často sťažovala na bolesť v ňom. Liek nebol drahý, takže som si myslel, že to nie je veľmi účinné. Oni boli veľmi prekvapení, keď nástroj pracoval do 5 minút po trení gél. Lekár neodporúčal tabletky, pretože u starších pacientov zvyšujú riziko krvácania.
Julia, 39 rokov
Použil sa gél na bolesti chrbta. Lekár predpísal liek, takže som ho bez strachu kúpil. Aplikovala liek a paralelne vykonávala minimálne cvičenie. Môj stav sa po týždni zlepšil. Necítil som žiadne vedľajšie účinky, takže som bol s gélom veľmi spokojný. Po tomto incidente je vždy v mojej lekárni.
Alexey, 41 rokov
Veľmi dlho trpím osteochondrózou spolu s radikulárnym syndrómom. Choroba spôsobuje častú bolesť chrbta. Pravidelné analgetiká nepomohli, preto lekár odporučil ketoprofén. Po aplikácii bolesti ustúpi po 10-15 minútach. O hodinu neskôr sa vrátim do svojej firmy. Niekedy sa na mieste aplikácie vyskytne sčervenanie, ale rýchlo prechádza.
Dmitry, 25 rokov
Profesionálne hrám šport, takže sa často vyskytujú svalové kmene alebo podliatiny. Zaoberám sa nimi len pomocou ketoprofénu. Niekedy ho nahradím gélom Fastum. Bolesť po mazaní prechádza takmer okamžite a opuch sa znižuje až po 1-2 dňoch. Gél so mnou vždy noste len v prípade, vrátane tréningu.